Güncel Sergiler

Belmin Pilevneli

Biyografi

Belmin Pilevneli 1990, İstanbul doğumludur. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım ve London College of Communication (UAL), yüksek lisans, İlüstrasyon ve Görsel Medya mezunudur. Londra’daki eğitiminden önce, bir süre İstanbul’da grafik tasarımcı olarak çalıştı. Kariyerine biraz farklı bir yön verdiği bu yeni şehirde Made in Arts London, Creative Debuts, Chrom-Art gibi sanat kurumları tarafından ‘London Illustration Fair 2016’, ‘First Thursdays - UAL Takeover, 2017 ’, ‘Tribe 17 - International Art Fest’ gibi fuar ve sergilerde temsil edildi ve edilmeke. Yakın dönemde gönüllü olarak çalıştığı House of Illustration ve UCLH (University College London Hospital işbirliği ile gerçekleştirilen  ‘Lost and Found’ sergisinde işlerini sergiledi. Sergilerin dışında bir çok ödül alan ve İskoçya, Dundee’de ‘Dare To Be Digital 2016’ Yarışması’nda finalist olan ‘Tacenda’ isimli bir oyunun resimlerini yaptı. Art Maze Mag, (sayı 1-2017) dergisinde yayımlandı. 2017’de Aleksandra Mir’in Modern Art Oxford’da ‘Space Tapestry: Earth Observation & Human Spaceflight’ ve Tate Liverpool’da ‘Space Tapestry: Faraway Missions’ sergileri için ona asistanlık yaptı. Istanbul’da da bazı grup sergilerine katıldı: 2002 ‘de Erol Eti Sanat Galerisi’nde ailesi ile ‘Pilevneliler’, 2009’da Basın Müzesi, 2014’de FASS Art Gallery’de ‘Sparks, Sofa Hotel – Hall Arts’da ‘Mindscapes’ ve artnivo.com’un ‘In Transition’ isimli online sergisinde işleri yer almıştır. Bir süre Rafineri, Trendyol gibi markalarda grafik tasarım üzerine çalışmıştır. 2015’de Londra’da eğitimine başladıktan sonra görsel sanatlar ve ilüstrasyon ile kariyerine yeni bir yön vermiştir. Orada genç sanatçıları temsil eden Made in Arts London ve Creative Debuts ile ‘London Illustration Fair 2016’, ‘First Thursdays - UAL Takeover, 2017’, ‘Illustrators’ Summer Fair’ gibi çeşitli fuar ve sergilere katılmıştır. Aynı zamanda ilüstrasyonlarını yaptığı ‘Tacenda’ isimli oyun ile takım olarak ödüller kazanıp, İskoçya ve Londra’da fuarlara katılmıştır.

2016’da İstanbul’da Sofa Hotel – Hall Arts’da ‘Mindscapes’ ve artnivo.com’un ‘In Transition’ isimli online sergisi, 2017’de PG Art Gallery ile FMV Galeri Işık’da ‘Ah!’ sergisinde işleri yer almıştır. Aşk ve mahremiyeti yansıtan işleri, genelde kendisi tarafından yazılan şiirler ile ilerler. Gofraj, mürekkep, suluboya, akrilik, lazer kesim, kurşun ve kuru boya gibi teknikler kullanan sanatçı ilhamını edebiyat, doğa ve insanlardan almaktadır.

 

 

 

 

 

Hakkında

Aşık mısın?

 

Bir noktada aslında varoluş sebebimiz, aşk. Yüzyıllardır insanlığın sahip olduğu ortak bir his. Herkesin farklı bir şekilde deneyimlediği ama eninde sonunda aynı hisleri bir şekilde yaşattıran, ağlatan, ama güldüren, hatta heyecanlandıran tuhaf bir duygu. Bu soyut kavram, sanatçı Belmin Pilevneli’nin Aşık mısın? başlıklı ilk solo sergisinde kendi perspektifinden mısralara ve görsellere  dönüşüyor. Zaman zaman geçmişte yaşanmış, şiirlere dönüşmüş aşklara gönderme yaparken, onların günümüzdeki ‘aşk’dan, ne kadar farklı ifade edildiğini, ama bir o kadar da benzerliklerin bulunduğuna dikkat çekerek izleyiciye empati kurdurmayı amaçlıyor. Bunları aşkın ve o mahrem duyguların insana deneyimlettiği türlü türlü hissiyatı inceleyip, 2017 yılında yaşamakta olan bir insan bakış açısı ile hem kendi hem de Türkiye’de zamanında iz bırakmış bazı şairlerin şiirlerini görselleştirerek yapıyor, ya da tam tersi görseller şiirlere dönüşüyor.

 

Kağıda boyut vermek için kullandığı geleneksel bir teknik olan gofraja plakaları hazırlama biçimi ve çizdiği formlar ile çağdaş bir boyuta taşırken, aslında savunduğu fikre de bir metafor olarak kullanıyor. Hiç bir boyanın değmemiş olduğu, dokunsal ve kendine ait tekstürleri olan kağıt, saflığı, bazen de mesafeyi sembolize ediyor. Çizdikçe gitgide soyutlaşan ama aslında tam olarak da soyut olmayan formlarını gofrajla birlikte, diğer geleneksel tekniklerden kara ve (renkli) kuru kalem kullanarak görsele taşıyor. Kullandığı bu klasik teknikler ile teknolojinin bizlere sunduğu çağdaş method ve teknikleri harmonize ederek aşkı yaşama ve ifade etme biçimlerinin her geçen gün değiştiğini, hatta hissedilen bazı duygular aynı kalsa da, sanki onların bile dijitalleşip hızlı tüketilen oyunlara dönüşme potansiyelini vurgulamak istiyor, sessizce. 

Eserler

19.12.2017

17.01.2018


E-Bülten

Göster Göster

E-Posta Adresiniz