BİO

Belmin Pilevneli 1990 İstanbul doğumlu olup, 2015’den beri Londra’da yaşamaktadır. Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım bölümünü bitirdikten sonra 2016’da Londra’da University of Arts London, London College of Communication’da Master’s programını tamamlamıştır. 2016’dan beri uluslararası alanda sergi, bienal ve fuarlara katılmaktadır.

Türkiye’de Galeri Miz, Galeri Fe, Casa 22 x Artate Art ve İngiltere’de Shipton Street Gallery’de kişisel sergiler açmıştır. Eserlerinin yer aldığı bazı fuarlar arasında London Art Fair 2024, Art On Paper New York 2023, Contemporary İstanbul, 10th Dali International Photography Exhibition, Dali, China, 11th International Printmaking Biennial of Douro 2023, Paper Ink Print Festival London 2023, Hybrid Art Fair Madrid, 2023, Step İstanbul, Art Ankara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 2019 ve The 4th International Localized Image Festival, Shenyang, China, 2023 yer alıyor. 2024 senesinde Londra’daki atölyesinde düzenli olarak resim ve yaratıcılık dersleri vermeye başlamıştır.

Çeşitli teknikleri bir araya getirdiği resimlerinde ilişkiler, aidiyet, dağılma, tekrar yapılanma, şifalanma, hayat ve doğadaki döngüler ile doğa-insan ilişkisi gibi konuları işliyor. Dünyada yaşanan olaylara, ve bazen de kişisel olarak yaşadığımız psikolojik karmaşalara, çıkmazlara ya da aşk gibi güçlü duygulara yumuşak ve saf bir açıdan bakmayı seçer. Yaşadığımız karmaşayı aslında dağılanın tekrardan düzene girebilmesi için oluşmuş fırsatlar olarak göstermeyi hedefler. Pilevneli’nin eserlerine bakıldığında resmettiği formlar, kullandığı malzemeler ve renk paleti belli bir arınma hissini, sakinlik ve huzuru öne çıkarır. Doğadan ilham alarak çoğunlukla organik, amorf ve akışkan şekilleri döngüsel bir kompozisyonla işler. Bunlar ya oldukça düzenli ya da patlama halinde hareket içindedirler. Bu kompozisyonların ortak anlamı aslında hayatın hep bir döngü içinde olmasıdır. Arada patlamalar, düzensizlikler olsa da düzene tekrar kavuşulur. Bu döngüler hücrelere, tomurcuğun çiçeğe dönüşüm hikayesine, suyun topraktan yağmura dönüşümüne, göçmen kuşların yolculuğuna, gezegenlerin orbit üzerindeki dönüşü gibi doğadaki kaçınılmaz düzenlere benzetilebilir. Yani hem doğadaki hem de biz insanların içindeki o düzeni, parçalanmaları ve dönüşümleri ön plana çıkarır.

İllüstrasyon ve grafik tasarım geçmişi ve buna bağlı olarak özgün baskı teknikleri konusundaki bilgisinden dolayı resimlerinde teknik ve görsel olarak grafik tasarım etkisini görmeniz mümkün. Mesela işlerimde genelde saflığı sembolize eden kağıdı ve kabartma tekniği olan gofrajı ön plana çıkarmayı sever. Daha sonra bu kabartmalar üzerinde mürekkep, akrilik, karakalem, kuru boya gibi teknikleri bir arada kullandığı resimler yapar.

ESERLER

SERGİLER

  • Aşkın Akman
  • Belmin Pilevneli
  • Çağdaş Erçelik
  • Damla Yalçın
  • Loya Kader Öztürkmen
  • Murat Berköz
17 Temmuz – 24 Ağustos